استیو جابز مدیر عامل و موسس اپل درگذشت!

این خبر را مستقیما از سایت خبری آی سی تی بخوانید:

stiv.png

استیو جابز درگذشت; خداحافظ آقای اپل


تنها یک روز پس از معرفی گوشی جدید iPhone 4S و دو ماه بعد از کناره گیری از مدیریت عاملی اپل به علت وخامت بیماری، استیو جابز، مدیرعامل سابق اپل یا بهتر بگویم آقای اپل بعد از یک دوره دست و پنجه نرم کردن با یکی از اشکال بسیار نادر سرطان لوزالمعده به نام «تومور islet cell neuroendocrine» درگذشت.

به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) هم اکنون در صفحه اول وبسایت رسمی اپل تصویر استیو جابز با عبارت ۱۹۵۵-۲۰۱۱ قرار گرفته که با کلیک روی آن کاربران به صفحه یادبود آقای سیب ارجاع داده می شوند و می توانند به یادگار مطلبی در باره او ارسال کنند.
در اطلاعیه کوتاه وبسایت اپل آمده “اپل یک نابغه رویایی و خلاق، و جهان یک انسان خارق ‌العاده را از دست داد. او
شرکتی را رها کرد که فقط خودش می‌توانست ایجادش کند. او برای همیشه در اپل حضور خواهد داشت.”
تمامی وبسایت های خبری جهان این خبر را در صدر اخبار خود قرار داده و این اتفاق را بزرگترین ضایعه دنیای فناوری خوانده اند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و بیل گیتس نیز برای درگذشت استیو جابز پیامی منتشر کرده اند.
اپل با مدیریت استیو جابز و تولید محصولات شگفت انگیزی همچون ای مک، مک بوک، ای فون، ای پاد و ای پد و فروشگاههای آنلاین ای تونز و اپ استور به یکی از راهبران اصلی فناوری و بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان تبدیل شده است.
او فرزند «جوآنی سیمپسون» و پدری سوری و مسلمان به نام «عبدالفتاح (“جان”) جَندَلی»، استاد دانشگاه در زمینهٔ علوم سیاسی، است. او در شهر گرین‌بِی در ایالت ویسکانسین ایالات متحده بدنیا آمد. بدلیل اینکه پدر و مادر او زوجی ازدواج نکرده بودند و در آن زمان داشتن فرزند برای چنین زوجی از نظر جامعه قابل قبول نبود، استیون پاول برای پذیرفتن به فرزندخواندگی از سوی زوجی دیگر معرفی شد. خیلی زود پس از تولد، زوج دیگری به نام «پاول و کلارا جابز» از اهالی شهر مانتِین ویو در سانتاکلارای کالیفورنیا، او را به فرزندی پذیرفتند. نام کلارا جابز قبل از ازدواج کلارا هاکوپیان بود. این زوج وی را «استیون پاول» نام گذاشتند. پدر و مادر اصلی او بعدها ازدواج کردند و خواهر تنی جابز را به دنیا آوردند. وی مونا سیمپسون نام دارد و رمان‌نویس است. ازدواج پدر و مادر تنی جابز چند سال بعد با طلاق پایان گرفت. تا به امروز جابز از اینکه پاول و کلارا جابز را والدین ناتنی‌اش بخوانند، بیزار است و ترجیح می‌دهد که ایشان تنها به‌عنوان «والدین» او خوانده شوند.

در سال ۱۹۷۲، جابز از دبیرستان «هومستید» در شهر کوپِرتینو در کالیفورنیا فارغ‌التحصیل شد و در کالج رید در شهر پورتلند ایالت اورِگُن ثبت نام کرد اما بعد از یک نیمسال تحصیلی انصراف داد. سالها بعد زمانی که در یک مراسم فارغ‌التحصیلی در سال ۲۰۰۵ در دانشگاه استنفورد سخنرانی می‌کرد (ویدئوی پایین صفحه) گفت که حتی پس از انصرافش از ادامهٔ تحصیل در کالج رید باز هم سر کلاسها – از جمله کلاسی دربارهٔ خوشنویسی حاضر می‌شده است. او در مورد این کلاس گفت: «اگر گذر من به این یک کلاس در کالج نمی‌افتاد، مَک [رایانهٔ مکینتاش] هیچوقت دارای قلم‌های رایانه‌ای متفاوت و فاصله‌های مناسب نسبی نمی‌بود».
برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در خصوص زندگی شخصی و حرفه ای استیو جابز اینجا را کلیک کنید.
همچنین شما را به دیدن فیلم زیر که سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد با زیرنویس فارسی است دعوت میکنیم.
 

By Saeb Khanzadeh

Programmer and Computer Engineer

 
Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0