جستجوگر های نوظهور گردو و ذره بین جای گفتگو دارند! اینکه با وجود هزینه کم (این طور به نظر میاد) برای کاربران ایرانی بهینه تر هستند. نمیدونم در این مروگر ها خبری از رانت هست یا یک سری نوآور با تکیه بر علاقه، دانش و خلاقیت دست به این کار ها زده اند. هر چه باشد سلیقه من در استفاده از جستجوگر ها رو تغییر دادند به طوریکه ترجیح میدم از گردو یا ذره به جای دیگر سامانه های ورشکسته و وام‌خوار ایرانی و یا خارجی بهره ببرم. این جستجوگر ها تنها نیاز جستجوگری را برطرف می کنند در حالیکه در نمونه های خارجی جستجوگر ها تبدیل به یک دروازه و بندرگاهی شدند که شما را به دسته ای از خدمات متصل می‌کنند که تنها نمونه مشابه آن در ایران پارسی جو است که هنوز امید به زنده ماندن این استارت آپ یزدی وجود دارد تا کاری که آغاز شده روی زمین نماند.

جستجوگر ایرانی گردو با موتور گوگل
لوگو جستجوگر گردو

باید دید در حالی که شهروندان جامعه مجازی دیگر از تب و تاب روزهای پر ترند سامانه های بومی دور شده اند، این نوآوران چگونه گلیم خود را از آب خواهند کشید آیا راه آهسته و پیوسته را در پیش می گیرند یا چشم به محدود سازی کاربران ایرانی توسط نیروی حاکمیتی و سیاسی دارند.

جستجوگر چند موتوره ذره بین
لوگو جستجوگر ذره بین

پیشنهاد من این است که تنها فراهم آوری زیر ساخت های فنی برای دسترسی راحت تر به همه بومی سازان صورت بگیرد به دور از اینکه در سامانه ای ثبت شوند یا خیر یعنی شرایط را طوری فراهم کنیم که هزینه استفاده از سایت های با آی پی ایرانی بدون در نظر گیری محتوا و کار آنها ارزان تر و ارزان تر شوند پس از آن طی یک فرایندی ساده هر سایتی چه با مسئولیت حقیقی یا حقوقی به عنوان یک شهروند ایرانی یا سرمایه گذار خارجی که از آی پی ایرانی بهره برداری می کند بتواند تقاضای ارزان تر شدن اینترنت برای کاربرانش یا بهره برداری درآمد در ازای ارایه خدمت کند چنین کار هایی که ساده و مطلوب هستند تاثیر بیشتری بر جذب سرمایه و جذب کاربران به سمت نسخه های داخلی می کند، وقتی کیفیت مطلوب باشد و دستری آسان تر مطمئنا با یک پیشنهاد لفظی، هر ایرانی ای خواهد پذیرفت. تنها نباید شتاب زده (با عجله) کار کرد.

امیدوارم با دست خودمان هیجان و استرس به کاربران مجازی وارد نکنیم. هر چه هست امیدوارم خیر باشد

By Saeb Khanzadeh

Programmer and Computer Engineer

 
Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0